Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

* po starem in bolonjskem študiju
Ponastavi

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 2 od 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Bojevanje v urbanem okolju : zaključna naloga
Blaž Primc, 2010

Opis: Danes smo lahko priča vse večji urbanizaciji. V zadnjih petdesetih letih se jei z različnih razlogov več milijonov ljudi preselilo v urbana središča. Po ocenah združenih narodov naj bi do leta 2025 več kot 70 % svetovne populacije živelo v mestih. Zaradi tega se v prihodnje bojevanju v urbanem okolju ne bomo mogli izogniti. Bojevanje v urbanem okolju je zelo specifično tako na operativni kot taktični ravni. Oteževalne dejavnike v urbanem okolju predstavlja prisotnost civilistov in kompleksnost samega urbanega okolja. Branilec lahko izkoristi prednost dobrega poznavanja terena in se lahko zato, z uporabo podzemnih tunelov in prikritih poti, neopazno premika iz ene strani mesta na drugo. Medtem pa stavbe in ulice, ki so blokirane z ruševinami onemogočajo napadalcu, da bi izkoristil svojo tehnološko in številčno premoč. Iz primerov iz prakse, kakršni so bitke za Vukovar, Grozni in Faludžo se lahko naučimo marsikaj in na se na podlagi pridobljenih spoznanj ustrezno pripravimo za delovanje v urbanem okolju, ki bo predstavljalo glavno bojišče 21. stoletja.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: urbano bojevanje, vojaške operacije v urbanem okolju, bojevanje v urbanem okolju, Vukovar, Grozni, Faludža
Objavljeno: 11.04.2012; Ogledov: 10146; Prenosov: 241
.pdf Polno besedilo (1,16 MB)

2.
Ofenzivno in defenzivno delovanje v urbanem okolju
Simon Andrejek, 2020

Opis: Bojevanje v urbanem okolju je zelo specifično tako na operativni, kot taktični ravni. Oteževalne dejavnike v urbanem okolju predstavlja prisotnost civilistov in kompleksnost samega urbanega okolja. Branilec lahko izkoristi prednost dobrega poznavanja terena in se lahko zato, z uporabo podzemnih tunelov in prikritih poti, neopazno premika iz ene strani mesta na drugo. Medtem pa stavbe in ulice, ki so blokirane z ruševinami, onemogočajo napadalcu, da bi izkoristil svojo tehnološko in številčno premoč. S pomočjo primerov iz prakse, kakršni sta bitka za Stalingrad in Faludžo, se lahko naučimo marsikaj in se na podlagi pridobljenih spoznanj ustrezno pripravimo za delovanje v urbanem okolju, ki bo predstavljalo glavno bojišče 21. stoletja.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: urbano bojevanje, vojaške operacije v urbanem okolju, bojevanje v urbanem okolju, Stalingrad, Faludža
Objavljeno: 13.05.2020; Ogledov: 22; Prenosov: 12
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh